Viničné Šumice
Naposledy aktualizováno: 30.10.2019

ČTEME DĚTEM 

Každý sudý týden v úterý od 16:30 hod. 

VZPOMÍNKA NA FRANTIŠKA NEUŽILA

     V neděli 22. dubna 2006 uspořádal kulturní výbor obce ve spolupráci s knihovnou vzpomínkové setkání ke 100. výročí narození spisovatele Františka Neužila.
     Velmi nás potěšilo, že jsme na setkání mohli přivítat spisovatelovu dceru paní Marcelu Zerhauovou, která vyprávěla své zážitky z dětství i mládí a zodpovídala otázky přítomných.
     Je to velmi sympatická dáma a velice příjemně se s ní povídalo. O to více nás potěšilo, že věnovala do naší knihovny tři svoje knihy. Píše pod jménem Marcela Neužilová a ve svých dílech se zaměřila na příběhy ze současnosti.  V knize „Já jsem s tebou“  vypráví příběh dvou mladých manželských dvojic, jejich dětí a přátel v době totality po současnost. Povídková kniha „Stopem“  se zaměřuje na život lidí opuštěných, zrazených, ohrožených nemocí nebo hříchem, uražených a ponížených. Ale kolem nich naštěstí jsou ti, kteří jsou ochotni pomoci. Třetí kniha „Tma je nepohltila“ je příběhem studentů brněnského gymnázia, kteří dobrovolně navštěvují dětský domov, kde pomáhají při organizování akcí, i když se proto dostávají do různých problémů, ať už ve škole nebo doma. Všechny tři knihy jsou zajímavé a poutavé a stojí za to si je přečíst.
   
Setkání zpestřilo hudební a pěvecké vystoupení dětí z mateřské školy a umělecké školy. Při vybírání, ze kterých knih Františka Neužila vybrat, nastalo těžké dilema. Nakonec jsme  tentokrát vybrali úryvky z knih, které se přímo dotýkají našeho kraje, jako je „Stříbrné vzpomínání“, kde autor vzpomíná na své dětství a mládí, které prožil v Pozořicích a dále z nedaleké minulosti „Především naději“ o vyškovské nemocnici a  nakonec z hlubší historie z bouřlivého roku 1848, kterou je „Milostný herbář“, odehrávající se na pozořickém panství. Nakonec ale úryvky z knih, které jsme vybrali,  posluchače přesvědčily, že jeho knihy jsou čtivé, psané krásným jazykem.

Myslíme si, že kdo tuto besedu navštívil, odcházel obohacený o pěkný zážitek.